JASKINIA KOUTOUKI - najpiękniejsza z jaskiń Attyckich



Drugi marcowy weekend i obiecany wypad z dobrymi znajomymi musiał się udać. I tak rzeczywiście było. Była to nasza kolejna wspólna wycieczka, lecz tym razem nie wypuściliśmy się daleko. Bo po co, jak na obrzeżach Aten też można znaleźć unikatowe miejsca. I takim miejscem okazała się czarująca jaskinia Koutouki leżąca około 35 kilometrów od centrum Aten w gminie Peanias na wschodnich obrzeżach góry Imittos na wysokości 510 metrów. I chociaż droga do niej, ze względu na mylące oznaczenia, może trochę spowodować małą dekoncentrację, to da się tam jednak dostać dzięki wskazówkom stałych bywalców. Dzięki Zibi. 😉




Po dotarciu na miejsce musimy się liczyć z tym, że do jaskini Koutouki nie dostaniemy się tak od razu. Niestety i my musieliśmy odczekać swoje. Wejście do niej odbywa się codziennie od 8.30 do 14.30 co godzinę*. Dlaczego? Prawdopodobnie przyczyną tego jest to, iż osoby pragnące zwiedzić te niezwykłe miejsce mają do swojej dyspozycji przewodnika. A przewodników jest, jak się zorientowałam, dwóch - jeden odpoczywa i sprzedaje bilety w cenie 2 euro, a drugi oprowadza - i tak na zmianę co godzinę. Czekając więc na górze można podziwiać przepiękną panoramę z Morzem Śródziemnym w tle i uwiecznić tą piękną scenerię na karcie telefonu komórkowego.




Czy warto odwiedzić tą jaskinię? Jak najbardziej!!! Jest to bowiem jedna z najładniejszych i największych z około 60 jaskiń w Attyce. Najlepiej podjechać w to wyjątkowe miejsce przed lub po przylocie do Aten, gdyż jaskinia znajduję się 15 - 20 minut jazdy samochodem od lotniska.

Wnętrze jaskini jest imponujące. Idąc jej korytarzami z każdej strony pojawiają się bogate dekoracje w postaci stalaktytów i stalagmitów, a niektóre utworzone przez nie naturalne rzeźby porównywane i nazywane są odpowiednikami różnych atrakcji na świecie czy znanych przedmiotów. I tak mamy na przykład krzywą wieżę w Pizie, pochodnie olimpijską czy Statue Wolności.






Garść ciekawostek mogą także zachęcić Was do odwiedzenia Koutouki. Jedną z nich jest to, że jaskinia została odkryta przypadkowo przez mieszkańców. Eksperci, którzy później badali ją stwierdzili, że jaskinia posiada ponad 2 tysiące lat. Jej naturalnym wejściem jest dach jaskini, przez który wpadła koza znaleziona właśnie przez lokalnych pasterzy. 




Wysokość pomiędzy dachem a podłożem jaskini wynosi 38,5 metrów. Ogromna komora centralna ma wymiary 60 x 60 metrów. Obecnie do jaskini prowadzi utworzony sztucznie korytarz, którego długość wynosi 17 metrów. Całkowita trasa dla odwiedzających mierzy około 350 metrów. Temperatura w środku jaskini jest stała i jest to 17 stopni, zaś wilgotność to 90%.




Choć jaskinia została odkryta w drugiej połowie lat 20 ubiegłego wieku to atrakcją turystyczną stała się dopiero w latach 60tych. W ponad 95% jaskinia została stworzona dzięki pokładom wapienia metamorficznego wspomnianej wcześniej góry.




Od roku 2007 do 2013 jaskinia przeszła remont. Prace konserwacyjne obejmowały m.in. czyszczenie jaskini, prace naprawcze, wymianę oświetlenia elektrycznego, nowe podłogi antypoślizgowe czy nowe balustrady ze stali nierdzewnej. Miejmy nadzieje, że teraz będzie na długo służyć zarówno turystom jak i mieszkańcom.




*Przed wybraniem się do jaskini Koutouki proponuję zaktualizować sobie informacje dotyczące otwarcia jaskini, godzin zwiedzania, ceny biletów, a także ewentualnie drogi dojazdowej.

Więcej informacji pod numerami telefonu:
(0030) 210 6642 910 lub 210 6642 108

P.S. Wielkie dzięki dla Sylwii i Pawła za udostępnienie kilku zdjęć 😘


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KAMENA VOURLA I GRECKIE SESZELE, CZYLI LICHADONISIA

Wiszące klasztory na Meteorach

Muzeum Biżuterii w Atenach

Bajkowa wyspa Spetses, i kim była Bouboulina?

Jedyny taki park w Atenach – «Andonis Tritsis» Metropolitan Park