Leonardo da Vinci - 500 lat geniuszu - wystawa w Atenach


Kompleksowa wystawa zatytułowana "500 lat geniuszu", która została poświęcona twórczości Leonarda da Vinci,
trwa od 30 listopada 2018 do końca marca 2019 w starej zajezdni OSY w dzielnicy Gazi w Atenach. I pomimo, iż zakup biletu nie należy do najtańszych, to wystawa ta cieszy się dużym zainteresowaniem i zdecydowanie warta jest zobaczenia.


Eksponatów jest tak wiele, że można tam spędzić kilka godzin. Do dyspozycji odwiedzających są audio-przewodniki oraz, za dodatkową opłatą, osobisty przewodnik.


Wystawę podzielono na kilka sekcji.
Na początku zapoznać się można z biografią artysty, reprodukcjami maszyn i urządzeń oraz z jego osobistymi notatkami związanymi z wieloma pionierskimi projektami, jakie były w kręgu jego zainteresowań.



Jak zapewne większość z Nas wie, Leonardo był ojcem prototypów wielu maszyn takie jak: czołgu, kombajnu, roweru, samochodu, oraz urządzeń hydraulicznych, mierzących czas, optycznych czy nawet instrumentalnych i wiele wiele innych. Zaprojektował też między innymi strój do nurkowania oraz spadochron.


Jako pasjonat architektury i geometrii, stworzył wizję idealnego miasta zwracając uwagę zarówno na wymagania praktyczne, jak i estetyczne. Do tego stopnia, iż w jego przemyśleniach znalazła się również idealna toaleta.


Ukazane są również prace mistrza, mające swoje wykorzystanie w armii i wojsku. I choć Leonardo był raczej pacyfistą i przeciwnikiem agresji, to jednak poświęcił swój czas na prace łączące się i z tym tematem.


Na ścianach możemy zetknąć się ze zdjęciami jego najsłynniejszych obrazów takich jak: "Dama z gronostajem", "Święta Anna Samotrzecia", "La Bella Ferroniere" czy "Dziewica i dziecko ze św. Anną i św. Janem Chrzcicielem". Notatki zamieszczone pod obrazami zawierają zaś informacje o nazwie obrazu, jego rzeczywistych wymiarach i gdzie obecnie znajduje się oryginał.


Przechodząc dalej widzimy zbiory dotyczące jego zamiłowania do biologii, medycyny i matematyki. Artysta często uczestniczył w sekcjach zwłok, a zdobytą wiedze z tych trzech dziedzin wykorzystał do stworzenia słynnego "Człowieka Witruwiańskiego".



W zajezdni została wydzielona przestrzeń, gdzie można trochę pobawić się i w jakimś stopniu zrozumieć system działania urządzeń mechanicznych, za pomocą których, jak twierdził Leonardo, można było zrozumieć świat.


Ponadto utworzono niewielką salę z ławeczką na kilka osób, gdzie umieszczono duży ścienny ekran pokazujący film dotyczący popularnego malowidła ściennego, czyli "Ostatniej Wieczerzy". Powstawało ono przez 3 lata, a w procesie jego tworzenia wykorzystał chociażby wiedze zdobytą w trakcie studiowania mimiki ludzkich twarzy podczas różnych stanów emocjonalnych. Wszystko po to, aby nadać biblijnym postaciom ludzkiego charakteru.


Jednak główną atrakcją wystawy jest wyświetlanie na kilku ścianach całej prawie twórczości Leonarda. Przeplatane z najważniejszymi jego myślami, z przepiękną muzyką w tle robi naprawdę gigantyczne wrażenie. Do tego zabiegu wykorzystano eksperymentalną technologię SENSORY4.



Technologia ta to unikalny system łączący wielokanałową animację ruchową, kinowy dźwięk przestrzenny i do 40 projektorów o wysokiej rozdzielczości, aby przekształcić przestrzeń wystawową w dynamiczne, audiowizualne i wciągające doświadczenie opracowane przy pomocy Muzeum Leonarda Da Vinci w Rzymie i Instytutu Technologii Lumiera w Paryżu.

Kolejną i ostatnią ogromną przestrzeń poświęcono na umieszczeniu informacji o historii i dogłębnej analizie tajemnicy Mona Lisy. Bardzo ciekawe spostrzeżenia mogą nie jedną osobę zaskoczyć.



Na zakończenie wspomnę tylko jeszcze, że Leonardo był nieślubnym dzieckiem wieśniaczki i prawnika. Z tego powodu nie dopuszczono go do wiedzy akademickiej. Jedynym wyjściem było pobieranie nauki indywidualnie, co wyszło mu chyba na dobre, gdyż w ten sposób jego zainteresowania i pomysły nie miały końca. Przyczyniło się to do tworzenia tak fantastycznych projektów, dzieł, a także przemyśleń. Nie ma wątpliwości co do tego, że Leonardo urodził się jako wielki umysł nie tylko renesansu, ale wszech czasów, a jego osiągnięcia do dnia dzisiejszego mają wielkie znaczenie!!!

Naprawdę polecam odwiedzić tą niezwykłą wystawę, która urzeka, bawi i edukuje. Poczuć i zatopić się choć na chwilę w świat Da Vinci - mnie zachwycił... ;))))



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KAMENA VOURLA I GRECKIE SESZELE, CZYLI LICHADONISIA

Wiszące klasztory na Meteorach

Muzeum Biżuterii w Atenach

Bajkowa wyspa Spetses, i kim była Bouboulina?

Jedyny taki park w Atenach – «Andonis Tritsis» Metropolitan Park