Koncert wirtuoza Leszka Możdżera w Atenach


Tym wpisem wracam do dnia 16 marca 2019 roku. Sobota wieczór, spotkanie ze znajomymi i uczestniczenie z nimi oraz z innymi, w tym z osobistościami kultury i polityki w niecodziennym wydarzeniu.


Chociaż polityki nie napawam wielką miłością, to jednak z kulturą lubię sobie poflirtować, i dlatego też, to była bardzo udana uroczystość, która odbyła się z okazji 100letniej rocznicy nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych.

Z tej okazji Ambasada RP zorganizowała razem we współpracy z Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa koncert niezwykle utalentowanego pianisty jazzowego, kompozytora i producenta Leszka Możdżera.

Jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia, kim jest ten "Pan", niech czym prędzej nadrobi zaległości. Pomogę Wam w tym troszeczkę.

Od najmłodszych lat Leszek interesował się grą na pianinie i jazzem, co zaowocowało, że obecnie niespełna 50latek wydał już ponad 100 płyt i zdobył wiele muzycznych nagród. Do jego osiągnięć należy też współpraca między innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarskim czy innymi znanymi na całym świecie artystami.


***
Po inauguracyjnym wystąpieniu Pani Ambasador Anny Barbarzak, greckiego Ministra Spraw Zagranicznych Jorgosa Katrougalosa oraz podsekretarza stanu w Polskim MSZ Macieja Lange nadszedł najbardziej oczekiwany moment. Na scenie pojawił się nasz polski wirtuoz.
Znany ze swoich charakterystycznych koncertów, i tym razem wystąpił bez butów, - na boso.


Program pianistyczny był zróżnicowany i oryginalny. Możdżer zagrał nie tylko dzieła Fryderyka Chopena, Witolda Lutosławskiego czy Krzysztofa Komedy, ale także swoje własne improwizacyjne utwory, do których wykorzystuje łańcuszki, materiały tekstylne, korale i inne przedmioty wkładając je do środka w struny instrumentu. W ten sposób tworzy muzyczną poezję i dźwiękowe obrazy krajobrazów, w których każdy z nas chciałby się znaleźć. Oczami wyobraźni, zgromadzona publiczność mogła przenieść się w swoją "muzyczną podróż marzeń".

Przedstawiciele środowiska dyplomatycznego, polonijnejgo oraz Ateńczycy z ogromnym zadowoleniem i wielkimi brawami przyjęli występ artysty.


Po tym wspaniałym muzycznym przedstawieniu, dla przybyłych gości zorganizowano poczęstunek. Najbardziej wytrwalsi doczekali się zaś ponownego spotkania z mistrzem pianina, podczas którego można było odbyć już zdecydowanie luźniejszą rozmowę, a nawet się razem sfotografować.

W trakcie wydarzenia były
rozdawane biuletyny, broszurki oraz kalendarze reklamujące polską kulturę i piękne miejsca w naszej ojczyźnie,  zachęcając tym sposobem do jej odwiedzenia.


Ponadto Pani Ambasador wspomniała o prezencie, jaki przekazano do parku SNFCC. Jest nią solarna ławeczka za pomocą której można naładować telefon oraz posłuchać muzyki.


Na koniec chciałabym także zaznaczyć, że przed i po koncercie można było także obejrzeć kolekcję najlepszych plakatów najsławniejszych polskich artystów w tej dziedzinie inspirowane Grecją. Wystawa jest zorganizowana we współpracy z Polskim Muzeum Plakatu w Wilanowie.


Reasumując krótko:
to był miły i przyjemny wieczór...

Jeśli dotrwaliście do końca artykułu, odsyłam Was jeszcze do poniższego linku, abyście mogli posłuchać jeden z utworów, który został zaprezentowany tamtego cudownego wieczora...
⤵️⤵️⤵️
The Law & The Fist





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KAMENA VOURLA I GRECKIE SESZELE, CZYLI LICHADONISIA

Wiszące klasztory na Meteorach

Muzeum Biżuterii w Atenach

Bajkowa wyspa Spetses, i kim była Bouboulina?

Jedyny taki park w Atenach – «Andonis Tritsis» Metropolitan Park